عشـــــــق یعنی انتــــظـار منتظـــر
✍ می نویسم برای مردی که چهار گوشه قلبش شکسته است...

بخش های دیگر

فتوبلاگ من
پرسش و پاسخ
یادداشت بازدیدکنندگان
گالری وبلاگ

جستجو

دوستان من

ابوالحسن علی بن محمد سمری چهارمین سفیر آفتاب

  آخرین نایب خاص ولی عصر روحی فداه علی بن محمد سمری بود که بعد از درگذشت او دیگر شخص معینی به نیابت منصوب نگردید احتیاجات مذهبی و مسائل دینی شیعیان بدانشمندان فقیه شیعه واگذار گردید. 
شیخ طوسی در کتاب غیبت خود از ابی محمد احمد بن حسن نقل می کند که گفت من در سال درگذشت شیخ ابو الحسن علی بن محمد سمری در مدینه بودم. قبل از وفاتش پیش او رفتم توقیعی از ولی عصر بیرون آورد با این عبارت.


بسم الله الرحمن الرحیم. یا علی بن محمد سمری اعظم الله اجر اخوانک فیک فانک میت ما بینک و بین ستة ایام فاجمع امرک و لاتوص الی احد فیقوم مقامک بعد وفاتک فقد وقعت الغیبة التامه فلا ظهور الا بعد اذن الله تعالی ذکره و ذلک بعد طول الامه و قسوة القلوب و امتلاء الارض جورا و سیاتی لشیعتی من یدعی المشاهدة قبل خروج السفیانی و الصیحه و هو کذاب مفتر و لا حول و لا قوة الا بالله. 
بنام خداوند بخشنده مهربان: ای علی بن محمد سمری خداوند پاداش برادران ترا بواسطه در گذشت تو زیاد نماید، پس از شش روز دیگر از دنیا خواهی رفت. کارهای خود را بکن و به کسی وصیت ننما که جانشین تو باشد پس از درگذشت غیبت کامل به وقوع خواهد پیوست، دیگر ظهوری نخواهد بود مگر پس از اجازه ی خدا آنهم پس از مدتهای طولانی است که دلها سخت سنگین شود و زمین پر از ستم گردد کسانی پیدا خواهند شد که برای شیعیان ما ادعای مشاهده می کنند قبل از خروج سفیانی و صیحه آسمانی این اشخاص دروغ می گویند و تهمت زننده هستند حرکت و نیروئی نیست مگر به وسیله خدا (1)
گفت ما نسخه این توقیع را یادداشت کردیم و از خدمت او مرخص شدیم روز ششم باز آمدیم در حالیکه شیخ از دنیا میرفت به او گفتند وصی بعد از تو کیست. گفت خداوند اراده ای نسبت به جهانیان دارد که انجام خواهد داد این آخرین سخنی بود که از او شنیده شد.

1 - ظاهر این توقیع مخالف جریانها و داستانهائی است که اشخاصی امام علیه السلام را در غیبت کبری مشاهده کرده اند اتفاقاتی که شاهد دیده شدن ولی عصر (ع) است بسیار زیاد و غیر قابل انکار می باشد بطوری که تمام دانشمندان شیعه که در این مورد کتاب نوشته اند از آن جریانها را ثبت کرده اند. برای رفع اشکال جوابهائی داده شده از آن جمله علامه مجلسی در بحار می نویسد ظاهر توقیع این است که هر کسی ادعای مشاهده و نیابت کند دروغ می گوید نه کسی که فقط ادعای مشاهده نماید.


نوشته شده در تاريخ سه شنبه چهاردهم مرداد 1393 توسط مریم حیدری